História

Skupinu Delain založil Martijn Westerholt, bývalý člen kapely Within Temptation a brat jej zakladateľa Roberta Westerholta. Martijn musel v roku 2001 opustiť Within Temptation, pretože ho postihla infekčná mononukleóza. Ale on sa nevzdal. Akonáhle bol fyzicky fit, začal znovu skladať piesne, spočiatku len ako spôsob zabíjania času. Ale cítil, že jeho túžba robiť hudbu na profesionálnej úrovni bola každým dňom silnejšia. Pomaly ale isto jeho idea hudobného projektu získavala konkrétnu podobu. Martijn si urobil zoznam talentovaných hudobníkov a začal každého z nich osobne kontaktovať zasielaním demo nahrávok a telefonicky. Skôr ako očakával sa jeho zoznam začal premieňať na projekt s medzinárodným postavením. Nazval ho Delain, podľa kráľovstva z knihy Stephena Kinga "The Eyes of the Dragon".

Pôvodnú zostavu kapely tvorili: Martijn Westerholt (klávesy), Anne Invernizzi (speváčka), Roy van Enkhuyzen (gitara), Frank van der Meijden (gitara), Martijn Willemsen (basgitara), Tim Kuper (bicie) a hosťujúci George Oosthoek zo skupiny Orphanage (deathmetalové vokály). V roku 2002 nahrala skupina v tejto zostave demo album Amenity. Štýlovo je podobný neskorším albumom a vyskytujú sa na ňom skladby, ktoré tvoria základ ďalšej tvorby. Dnes tvorí základ skupiny Martijn Westerholt ako klávesák a autor väčšiny skladieb a Charlotte Wessels ako speváčka. Na ich prvom albume Lucidity a neskôr aj na živých vystúpeniach s nimi účinkovali gitaristi Ray van Lente a Ronald Landa, basgitarista Rob van der Loo a bubeník Sander Zoer. Okrem nich sa na nahrávaní prvého albumu ako hostia zúčastnili: fínsky basgitarista Marco Hietala (Nightwish), gitarista Jan Yrlund (ex-Lacrimosa), nórska speváčka Liv Kristine (Leaves' Eyes), holandská speváčka Sharon den Adel (Within Temptation), gitarista Ad Sluijter (Epica), bubeník Ariën van Weezenbeek (God Dethroned) a taktiež spevák George Oosthoek a gitarista Guus Eikens (obaja ex-Orphanage).

V júli 2005 Delain podpísali nahrávaciu zmluvu s Roadrunner Records, ideálnym partnerom s medzinárodnými kontaktmi a skúsenosťami s týmto hudobným žánrom. Krátko nato začali Delain nahrávať svoj debutový album v Nemecku, Fínsku, Švédsku a Holandsku v produkcii Olivera Phillipsa a Martijna, ktorý nakoniec zmixoval Stefan Helleblad (Opeth, Rammstein, Dark Funeral). Album Lucidity obsahuje zopár veľmi zaujímavých duetov: Liv Kristine spieva s Marcom Hietalom v skladbe "Day For Ghosts" a so Charlotte v "See Me In Shadow". Charakteristický spev Sharon Den Adel je zase skvelým protipólom Marcovmu hlasu v "No Compliance", zatiaľ čo ťažký rev Georgea Oosthoeka sedí veľmi dobre so Charlottiným miernym hlasom v zopár ostatných skladbách. Napriek, alebo možno práve kvôli tejto hudobnej a hlasovej rozmanitosti vytvára album Lucidity príťažlivý celok. Hudobne charakteristické pre Delain sú prominentné klávesy, bombastické chóry a zmeny tempa, zmiešané s ťažkými gitarovými rifmi, ultra tvrdými bicími a skvelými melódiami.

Po obrovskom úspechu albumu Lucidity a nahratím druhého albumu April Rain v roku 2009 sa z hudobného projektu Delain stala plnohodnotná gothic-metalová kapela. Vo februári 2010 ich kvôli nedostatku času opustil basgitarista Rob van der Loo (pracoval totiž aj na iných projektoch a jednoducho to nestíhal) a nahradil ho Otto Schimmelpenninck van der Oije. Takisto ich opustili aj obaja gitaristi Ray van Lente aj Roland Landa. V októbri 2010 ich načas zastúpil gitarista Ewout Pieters a v apríli 2011 ho vystriedal Timo Somers.